Zwykle nie działają i stracisz tylko pieniądze. Jeśli masz pecha, możesz stracić zdrowie i życie. W internecie, na bazarach, czasem w sklepach dla kulturystów, coraz częściej możesz trafić na fałszywe suplementy, leki, sterydy. Kusi cię cena, ale Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega przed podrobionymi preparatami.Najwięcej jest fałszywych preparatów odchudzających i na potencję. W Polsce najczęściej oferowane są w internecie, szemranych sklepach z odżywkami dla sportowców i na bazarach. Polacy ostatnio poszukują drogiego leku na odchudzanie, który stosowany jest przez chorych na cukrzycę, jednak gdy okazało się, że ozempic (substancja czynna semaglutyd) pomaga w szybkiej redukcji wagi, zaczął być masowo kupowany przez osoby, które nie mają cukrzycy, ale chcą schudnąć. Niedawno wszedł na polski rynek kolejny lek, który obiecuje błyskawiczne schudnięcie - i choć wegovy kosztuje ponad 1000 zł, chętnych nie brakuje. A wiele osób walczących z nadwagą poszukuje go przez internet w nadziei, że kupi go po cenie hurtowej. Podobnie rzecz ma się z odpowiednikami słynnej viagry, czyli preparatów zawierających substancję czynną sidenafil. Wielu mężczyzn suplementów leków na erekcję zamiast w aptekach, szuka w innych źródłach, głównie przez internet.
„Jestem do bani” – mówię, gdy patrzę na siebie w lustrze. Niespodziewałem się, że starość będę tak wyglądał, i że utrata dawnego wyglądu ciała będzie dla mnie aż takim dyskomfortem – mówi słynny kulturysta, gwiazdor filmu „Conan Barbarzyńca” i „Terminator”, dwukrotnygubernator Kalifornii. Arnold Schwarzenegger, ikona kina akcji od lat inspirował ludzi na całym świecie do ćwiczeń i rozwoju. Aktor mógł poszczycić się idealnie wyrzeźbioną i zadbaną sylwetką. Okazuje się jednak, że 76-latek nie najlepiej radzi sobie z procesem starzenia się. Niedawno przyznał się też do dopingu i przed nim przestrzega. Do czego jeszcze przyznał się aktor? Widać, że presja na idealny wygląd coraz częściej dotyczy nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. Szczególnie tych związanych z modellingiem, kulturystyką i sportowców, u których nie tylko wygląd, ale i waga ciała są istotne. Czasem prowadzi to do dysmorfofobii (permanentnego niezadowolenia ze swojego wyglądu), albo do zaburzeń odżywiania (na anoreksję chorował m.in. słynny skoczek narciarski Sven Hannawald).
Popijanie leków nieodpowiednimi płynami zwiększa ryzyko działań niepożądanych. Niestety, wiele osób przyjmujących różne preparaty, doraźnie lub przewlekle, często nie czyta informacji dołączonych na ulotce i odruchowo sięga po płyny znajdujące pod ręką. To poważny błąd. Które napoje nie nadają się, by popijać nimi leki?
Pewne leki i suplementy mają wpływ na nasz sen. Niektóre z nich mogą nas usypiać, inne zaś utrudniać zasypianie i powodować bezsenność. Aby zapewnić sobie spokojny sen, lepiej unikać przyjmowania niektórych środków farmakologicznych po godzinie 18. Jakich preparatów nie powinniśmy przyjmować wieczorem?Bierzesz suplementy? Przeczytaj poniższy wywiad: